Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś bardziej doświadczony w obróbce planet mógłby pokazać co można wyciągnąć z podlinkowanego AVIka z wcorajszej dziewiczej sesji ASI120 mono? 

 

https://www.dropbox.com/s/3mvycvkkt50wt47/2020-10-07-2024_3.avi?dl=0 

 

Wydaje się, że filmik nie jest najgorszy jednak po obróbce w REGISTAXie efekt nie jest zadowalający. Wiem, że z filmików robionych za pomocą prostej kamerki VGA 640x480 uzyskiwałem dużo lepsze rezultaty (porównując surowy avik do finalnego zdjęcia). Chciałbym się upewnić czy to wina wczorajszych warunków, słabego materiału czy też słabej obróbki. 

 

 

MARS.jpg.40d6c427192c13e1360834adc936336f.jpg

 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Szymoff napisał:

Czy ktoś bardziej doświadczony w obróbce planet mógłby pokazać co można wyciągnąć z podlinkowanego AVIka z wcorajszej dziewiczej sesji ASI120 mono? 

 

https://www.dropbox.com/s/3mvycvkkt50wt47/2020-10-07-2024_3.avi?dl=0 

 

Wydaje się, że filmik nie jest najgorszy jednak po obróbce w REGISTAXie efekt nie jest zadowalający. Wiem, że z filmików robionych za pomocą prostej kamerki VGA 640x480 uzyskiwałem dużo lepsze rezultaty (porównując surowy avik do finalnego zdjęcia). Chciałbym się upewnić czy to wina wczorajszych warunków, słabego materiału czy też słabej obróbki. 

 

 

MARS.jpg.40d6c427192c13e1360834adc936336f.jpg

 

 

Niestety detal na filmiku przeciętny - niewiele da się uzyskać. Ale to nie Twoja wina bo seeing od początku października jest mega do dupy.

Jak nawet trafi się dziura w chmurach to warunki do planet są bardzo złe.

Jedna uwaga - nagrywaj w ROI - szkoda miejsca na dysku ;)

 

1a.jpg.f33346a009129617bd3d8bd6b89da16a.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Lukasz83 napisał:

Niestety detal na filmiku przeciętny - niewiele da się uzyskać. Ale to nie Twoja wina bo seeing od początku października jest mega do dupy.

Jak nawet trafi się dziura w chmurach to warunki do planet są bardzo złe.

Jedna uwaga - nagrywaj w ROI - szkoda miejsca na dysku ;)

Dzięki za pomoc:original: Wczoraj to taka sesja testowa ale widzę, że mimo wszystko można z tego materiału dużo więcej wyciągnąć:thmbup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można mieć nadzieję, ale nie należy mieć złudzeń, jak mówi powiedzenie.

Jak pisałem już wcześniej, u nas w kraju mega seeing występuje jedynie latem i to tylko pod warunkiem, że spełnione zostaną wszystkie czynniki seeingotwórcze. Nie istnieje szansa wystąpienia go zimą co dla nas jest zgubne z uwagi na fakt wysokiego górowania na ekliptyce planet właśnie tylko zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, RMK napisał:

To nie takie łatwe. Też próbowałem ale na inny dzień. Powiedzieli, że termin już ustalony. Szkoda... :(

 

Mi się udało. I jeszcze przeprosili, że lało podczas dziennej brzegówki Wenus na Astrozlocie. Lukasz83 , pamiętasz teleskopy pod folią?....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lysy napisał:

Kolejna ostatnia obróbka :):):)

Zainspirowany fotką z Hubble'a spróbowałem kilku narzędzi z PS do mieszania kolorów.

Plus blurowanie artefaktów :). Moim zdaniem ze zwykłego RGB, kolorystycznie "prawie się da".

Brakuje mocnego B i nawet funkcja selectice color niewiele tu wnosi. Wrzucam poglądowo :)

Oczywiście rozdzielczość to NIECO inna sprawa... ;)

Ten jest MEGA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Robert_73 napisał:

Cześć,

Z mojej dotychczas najlepiej sesji z Marsem z 8 października około godziny 23 krótka - tak na szybko 65 minutowa animacja rotacji planety. Najbardziej cieszy uchwycenie Olympus Mons.  Sprzęt SW MAK 150mm ASI 120mc Barrlow 2x na EQ5 goto UV IR Cut-L.

Warunki generalnie dopisały choć były momentami zmienne, chmury co jakiś czas gasiły Marsa niemniej jak na Warszawskie niebo było przyzwoite. Zdalnie na łączach wspierał mnie podczas tej sesji cennymi wskazówkami kolega Przemek, za co mu serdecznie dziękuję@pmamot

 

 

Dla mnie to była przyjemność . W Wielkopolsce niestety nie było warunków  tak że przekazywanie relacji na komunikatorze było fajnym pomysłem . Robert coraz lepiej Wychodzą Ci wynikowe. Zbieranie materiału jest kluczowe i też z tym nie masz problemu. Na animacji góra Olimpus Mons fajnie się przemieszcza . Trzeba pilnować okazji do focenia Przed nami miesiąc Marsjańskich niespodzianek . Miejmy nadzieję że ten sezon zakończymy się dobrymi wynikami , czego Wszystkim Życzę .

Pozdrawiam Ciebie Robert . Gratulacje udanej sesji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gdy Mars był wyżej miałem najlepszy obraz tej planety jak dotąd odkąd zakupiłem Maka 127 jakiś czas temu. Wreszcie seeing pozwolił na uzyskanie stabilnego obrazu przez parę okularów GSO PL 12mm z nasadką bino. Powiększenie mniej więcej 170x (ciężko dokładnie ocenić ile). Czapa południowa bardzo malutka, zupełnie nie taka jaką pamiętam jeszcze sprzed 3 tygodni... Naprawdę się pomniejszyła chyba. Ciemne obszary na planecie również dobrze widoczne. Mimo małej źrenicy wyjściowej i strat światła na torze nasadki bino nadal Mars był jasny, ale oceniłbym że był właśnie w sam raz. Nie za ciemny nie za jasny. Myślę, że bez problemu można by załadować dziś do bino 2x10mm okulary i byłoby też fajnie. Niestety zdjęcia Marsa mają mocno podbijany kontrast w programach do obróbki więc przeważnie mocno zmylają początkujących, którzy nie spodziewają się jak to wygląda naocznie. Trzeba się mocno nawysilać, żeby wyłuskać blade maleńkie detale na tarczy Marsa. I moim zdaniem to dobrze, bo najgorzej byłoby gdyby ta zabawa polegała tylko na tym "kto ma droższy sprzęt ten ma lepszy widok", a jednak prawda jest taka, że sprzęt to tylko jeden z kilku elementów zabawy i na szczęście liczą się też takie rzeczy jak:

- determinacja (częste wykorzystywanie okien pogodowych - w końcu trafisz na seeing!)

- wiedza (takie podstawy jak obserwowanie, gdy planeta jest maksymalnie wysoko na niebie itp. sprawy)

- umiejętności (różne triki dotyczące oczu, zerkanie, wyostrzanie wzroku, wysilanie się, wstrzymywanie oddechu, stabilna postawa itp.)

- szczęście (nie ma co się oszukiwać, pogoda i seeing to loteria, ale szczęściu trzeba pomóc)

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.