Skocz do zawartości

Bardzo bliska koniunkcja Księżyca i Jowisza 31.10.19


Astrobonq

Rekomendowane odpowiedzi

Szykuje się ciekawe zjawisko. Największe zbliżenie około 15:45-16:15. Pora trochę wczesna, trzeba się będzie urwać z roboty.

W wizualu sprawdzi się tu nie tylko lornetka czy teleskopy z małą ogniskową ale i będzie można pokusić się o większe powery. Przy powiększeniu 150x nawet w okularze z wąskim polem własnym (np 40 stopniowy Vixen SLV) wciąż będziemy mieli w jednym polu planetę i krawędź tarczy Księżyca.

Rzut ogólny:

1408275524_koniunkcjaoglne.png.cfda0972c8c46a05f105399f4c191358.png

I zbliżenie:

1167453946_koniunkcjazblienie.png.d473793ad833259b3fe7df77cd2b8331.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zastanawiam się jak to łapać jeżeli będzie możliwość w ogóle. Czy lepiej DSLR czy lepiej kamerką mono. Zrzuty poniżej. 
Tylko nie wiem na co łapać ostrość, czy może avikować kamerką czy pojedyncze strzały. Czy filtr UV/IR cut zastosować czy jakiś polaryzacyjny... Jak radzicie?

 

1.jpg

2.jpg

 

26 minut temu, count.neverest napisał:

Ekstra, na bank nie dotrę do chałupy na czas, takie będą korki :(

Ja wziąłem pół dnia wolnego z tego powodu:D 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wismat Bierz mono i avikuj, zrób potem dekonwolucję. DSLR słabo wyjdzie, bo będziesz tłukł 1000 klatek w długim czasie i skaczące lustro może zdegradować obraz.

Księżyc będzie nisko, więc obraz będzie pływał mocno, ja bym zastosował filtr czerwony albo nawet IR-pass. Ostrość złap na kraterach po prostu, ale ostrz przez docelowy filtr.

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę tu, co napisałem już w statusie: w czasie koniunkcji na tarczy Jowisza znajdą się dwa księżyce galileuszowe i ich cienie, a dodatkowo Kallisto muśnie tarczę Jowisza od północy.

 

Poniższy obrazek pokazuje symulację o godzinie 18 (obraz niedwrócony). Przy prawej krawędzi jest Europa, Io i Kallisto przy południku centralnym,  a potem cienie Europy i Io.

 

jowisz_paz_31_18_00.png.9994c6847a802a6242c5cf515d4028f7.png.97b64bb399fbce7bad6511ff5b15c398.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego nie będzie. Jak zwykle w naszym kochanym kraju jak coś się dzieje na niebie to są chmury. Zaćmienie Księżyca - chmury, koniunkcja Księżyca z Jowiszem chmury i wiecie co wam powiem? Na tranzyt Merkurego się nie ma co szykować. Będą chmury. 

  • Lubię 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wismat napisał:

Na tranzyt Merkurego się nie ma co szykować. Będą chmury. 

Hej, proszę mi tu nie siać defetyzmu! Święto państwowe, dzień wolny od pracy - ma być ładnie!

Może trzeba się przejechać do tego całego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej i sobie z nimi poważnie porozmawiać - w końcu za coś pieniądze biorą, więc niech zrobią tak, żeby była ładna pogoda kiedy potrzeba :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.