Skocz do zawartości

Kraków wyłączy oświetlenie uliczne!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Mały quiz ;) 

 

Cytat

Od kilku dni w Krakowie mamy to samo. Jednego z największych miast w Bolandzie nie stać na oświetlenie. Mieszkańcy z pewnością czują się bezpiecznie...Wrr...

Czy napisał/powiedział to:

 

a) człowiek pracujący w krakowskim samorządzie,

b) znany i ceniony miłośnik astronomii,

c) student pierwszego roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie,

d) przypadkowy przechodzień nie insteresujący się ani astronomią, ani finansami miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paether napisał:

Mały quiz ;) 

 

Czy napisał/[powiedział to:

a) człowiek pracujący w samorządzie,

b) znany i ceniony miłośnik astronomii,

c) student pierwszego roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie,

d) przypadkowy przechodzień nie insteresujący się ani astronomią, ani finansami miasta.

c ? :D

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paether napisał:

Żeby nie przedłużać, bo nie o zagadki chodzi w tym temacie. Odpowiedź "b". 

Nawet w naszym astronomicznym kręgu, pojawiają się różne opinie ;) 

Nie chcę nikogo linczować, ale podeślij proszę namiary na tą wiadomość, może być na pw (chociaż jak napisał to publicznie to dlaczego go niby chronić?). Chciałbym go zapytać o dowody naukowe na to bezpieczeństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ok 1 wyjechałem z pracy do domu pod Krakowem i wcale nie jest tak kolorowo z tym wyłączeniem świateł - zawsze mogło by  być lepiej.

Po drodze 3 lokalne małe ulice gdzie kursuje MPK normalnie z zaświeconymi latarniami, Wileńska połowicznie wygaszona, 29 listopada i Opolska wyłączone światło, po drodze mijałem duży kompleks biurowy pod estakadą na Opolskiej - oświetlony z każdej strony Ledami. Wcześniej bez wygaszenia świateł nie rzucał się w oczy a teraz widać że to świeci lepiej niż niektóre markety. Po drodze było widać że niektóre osiedlowe latarnie na Białym Prądniku świeciły. Skręciłem w Pleszowską, tu też świeciły wybiórczo latarnie. Granica Krakowa - Zielonki i tu już zwyczajnie niestety wszystko oświetlone.

 

Zauważyłem że Biurowiec ALMY/ONETU na ulicy Pilotów jest wygaszony, wcześniej nieźle świecił :)

Edytowane przez ax
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, ax napisał:

Wczoraj ok 1 wyjechałem z pracy do domu pod Krakowem i wcale nie jest tak kolorowo z tym wyłączeniem świateł - zawsze mogło by  być lepiej.

Mogłoby być lepiej, ale wiesz - jest nieskończenie lepiej, niż w najpiękniejszym śnie :) Czy ktokolwiek o zdrowych zmysłach marzył kiedyś, że wygaszenie świateł w Krakowie jest możliwe? :)

Zakładam, że te biurowce, jak i osiedla są w rękach prywatnych, dlatego ich sprawa "nie dotyczy". A dlaczego niektóre ulice nie są całkiem zgaszone to dobre pytanie. W najlepszym wariancie jeszcze nie zdążyli ich przestawić, w najgorszym uznali że trzeba zostawić (ale w tym zostawianiu nie widać "planu"). No a Zielonki cóż, to już nie jakiś Kraków, tylko porządna metropolia :)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, swobodny napisał:

Zobacz pare postów wyżej, porównywałem, mam teraz 19.70 wobec 19.20 wcześniej.

Warto byłoby zrobić jeden pomiar kilkanaście minut przed wyłączeniem, a drugi kilkanaście minut po. Kiedy mieszkałem w Krakowie, to z balkonu na os. Przy Arce notowałem wartości od 18.1 mag/"2 do 19.2 mag/"2, przy czym była bardzo silna zależność od godziny, o której wykonywałem pomiar. Z wieczora zawsze było dużo jaśniej niż po północy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś zdjęcia satelitarne Krakowa przed godziną 0:00 i po wyłączeniu świateł ?

 

Pewnie gdybym był mieszkańcem Krakowa to bym napisał do władz, aby po skończeniu epidemii miały na uwadze dalsze stosowanie inteligentnego stosowania światła w późnych godzinach nocnych - tj. systematycznie na coraz to większej liczbie ulic mogliby stosować systemy, które w późnych godzinach nocnych, przy małym ruchu ulicznym zmniejszałyby intensywność świecenia lamp przynajmniej o 50%.

 

Przypomnę co chyba podałem w innym poście:

"The city of Vienna confirmed this phenomenon by reducing street lighting by 50% for one hour each night. As Thomas Posch from the University of Vienna’s institute for astrophysics  discovered, hardly anyone noticed - except for astronomers, who detected a significant reduction in light pollution. The city treasury, on the other hand, was all too aware of this phenomenon: they saved 200,000 Euro per year. " źródło - https://www.archdaily.com/418640/light-matters-recovering-the-dark-sky/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, szuu napisał:

200 tys? czyli w przeliczeniu na mieszkańca, zaoszczędzono 0,1 euro rocznie?

tylko żeby im to nie zawróciło w głowie, nie wydawajcie tej całej fortuny na raz! :D

To niestety tanie światło, dlatego więc tyle tych latarni sodowych w każdym zakątku Polski, ku naszemu nieszczęściu, stawiają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, szuu napisał:

200 tys? czyli w przeliczeniu na mieszkańca, zaoszczędzono 0,1 euro rocznie?

tylko żeby im to nie zawróciło w głowie, nie wydawajcie tej całej fortuny na raz! :D

Z drugiej strony, jak powiesz Kowalskiemu, że 200 tysięcy euro idzie w niebo jak psu w dupę... U nas niech by to było w dużym mieście 200 tysięcy złotych - dla większości ludzi to i tak jest zupełnie abstrakcyjna kwota. Popatrz, na jakie pieniądze są wyceniane np. niektóre z projektów w budżetach obywatelskich - czasem i za parę tysi miasto może zrobić coś, co się ludziom zwyczajnie przyda przyda.

Można to przedstawiać np. w ten sposób.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Krakowa wyszło mi, że oszczędności powinny być znacznie większe. Skoro obecnie gasząc wszystko zyskujemy 20 tyś / dzień, to przyciemniając o połowę mamy 10 tyś, czyli 3,65 mln zł / rok. Czyli 4,5x więcej niż w tamtym przykładzie.

Zresztą, po co ma się świecić te 50%, czemu nie może być 10% żeby się tylko "tliło"? To i tak o wiele więcej niż potrzeba człowiekowi żeby wszystko widzieć albo książkę czytać. A jak ktoś podchodzi to włączamy 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.