Skocz do zawartości

Red Sprites spod Lublina


Zybert

Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Wypas!

Jak to wygląda na żywo? Też są takie intensywne i wyraźne jak na focie, czy trzeba wiedzieć na co się patrzy?

Na żywo w zasadzie wygląda to jakby błyskało się nie w chmurze, czy w jej obrębie,tylko wyraźnie sporo nad nią... Generalnie pamiętam tylko potężny błysk z chmury burzowej i dosłownie jakby bezpośrednio po nim zaświeciło się niebo nad tą komórką. Na początku myślałem, że mi się przewidziało i że to niemożliwe, ale aparat miałem skierowany w tą część nieba i okazało się, że to były te sprity z drugiego zdjęcia. Dodam tylko, że kształtu nie widziałem, jedynie błysk. Być może powinienem odjechać dalej od świateł miejskich, chociaż w promieniu kilometra nie miałem latarni i było sporo drzew, które izolowały mnie od innych źródeł światła... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje za trafienie w dziesiątkę i świetne ujęcia! Na te wyładowania niełatwo trafić, a już tym bardziej dobrze je utrwalić. Też jestem ciekaw technikaliów, jak Tayson. Na stronie naszych południowych sąsiadów można zobaczyć szczegóły związane z foceniem Red Sprites. Przykładowo jedna z fotek opisana jest: TUTAJ (opis pod zdjęciem).

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Jaki aparat, mod czy niemod, jaki obiektyw, jaki czas naswietlania?

 

Godzinę temu, suchyy napisał:

Też jestem ciekaw technikaliów, jak Tayson.

 

Godzinę temu, DarX86 napisał:

Też czekam na odpowiednie zgranie warunków by podjąć próby. 

W zasadzie zapomniałem dodać szczegóły techniczne w opisie posta...

Użyłem modyfikowanego D610 z obiektywem 20mm f/1.8. Mam też D750, w którym miałbym pewnie mniejsze szumy na tak krótkich klatkach i wysokich czułościach ISO (3200), jednak wybrałem moda z tego względu, że mod łapie dużo więcej zjonizowanego gazu, co wiecie z astrofoto :) Sprity są też zjonizowanym gazem i też bardziej świecą w podczerwieni, więc na start mając taki aparat lub kamerę jest się dobrze przygotowanym. Reszta to tak na prawdę jasne szkło, które daje jakąś tam w miarę przywoitą jakość obrazka przy pełnej dziurze. Kolejna sprawa to czas naświetlania i tutaj trzeba dostosować go metodą prób i błędów, żeby klatka nie była za jasna, żeby sprity potem nie zginęły w tle. Ja mam zasadę, że nie przekraczam czasowo 5s ekspozycji na klatkę. W zasadzie im mniejszy czas naświetlania tym lepiej powinny być widoczne sprity na zdjęciu. Niestety wiąże się to z większą ilością klatek, co w przypadku lustrzanek obciąża migawkę... Natomiast posiadacze kamer astro mogą zaopatrzyć się w jasny szerokokątny obiektyw i jestem przekonany, że uda się zrobić na prawdę dobre zdjęcia. Zjawisk niestety nie da się przewidzieć, tutaj przydaje się wiedza na temat mechanizmów zjawisk burzowych, co jest moją drugą po astronomii największą pasją. Dlatego dla mnie złapanie Red Sprita jest połączeniem w zasadzie fotografowania burz i nocnego nieba, taki superobiekt, który zawsze za mną chodził :)

Pozdrawiam i życzę Wam owocnych prób uwiecznienia duszków - mamy sezon burzowy w pełni.

Kamil

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie pokazałeś duszki. 

Jak opisałeś i pokazałeś trzeba TYLKO ;) korelacji ciemności, odpowiedniego położenia względem zjawiska, sprzętu, cierpliwości, umiejętności przygotowania ekspozycji etc. 

Pomyśleć, że jeśli się podjedzie za blisko to będzie za jasno albo w niekorzystnych warunkach wyładowanie trafi nas i będziemy innego koloru duszkiem :) 

Zdecydowanie wyślij kupon!

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super efekt! Gratulacje, nie lada zdobycz.

Ja się przymierzam do takiej akcji i zastanawiam się nad wykorzystaniem Canona 6D z obiektywem 50/1,4

 

Tylko mam zagwozdkę czy niemodowany aparat jest wystarczająco czuły żeby sensownie zarejestrować to zjawisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Super efekt! Gratulacje, nie lada zdobycz.

Ja się przymierzam do takiej akcji i zastanawiam się nad wykorzystaniem Canona 6D z obiektywem 50/1,4

 

Tylko mam zagwozdkę czy niemodowany aparat jest wystarczająco czuły żeby sensownie zarejestrować to zjawisko?

Dzięki Łukasz :)

Co do niemodowanej lustrzanki szczerze mówiąc nie mam pojęcia, jednak może być jak w przypadku astro, czyli wodór w niemodzie widać słabo, a w modzie wychodzi go dużo więcej. Trzeba to sprawdzić, albo od razu rób moda ?. Powodzenia! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.