Skocz do zawartości

Koniunkcja Jowisza z Saturnem 20-22.12.20


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Marcin_G napisał:

:g:

Niepokoi mnie brak aktywności w tym temacie naszego wymiatacza planetarnego Lukasz83. 

Albo o niczym nie wie (oby!) albo szykuje coś grubego..... :nerves:

 

Planety jeszcze są za daleko od siebie :) 

Edytowane przez wismat
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pogoda po zachodzie słońca była również łaskawa. Tym razem zapolowałem na parkę planet z długą ogniskową w wizualu

. Wybrałem się w teren z D-K 210/3540, który współpracując z ESem 30/82* dał powiększenie 118x przy polu widzenia około 42'. Saturn z Jowiszem przy dzisiejszej separacji 21' idealnie mieściły się w polu widzenia.

Jowisz pięknie prezentował się z przyklejoną z jednej strony Europą a z drugiej w większej separacji Io i całkiem daleko Calisto. Saturn nie pokazał jednoznacznie żadnego satelity.

Pamiątkowa fotka z C6d + S50/1,4.

4.JPG.5af05bdff1c2fb93a77498fc5b6bfba6.JPG

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, Loxley said:

Koło Jowisza widać, od lewej: Callisto, Io i blisko planety z prawej strony: Europę. Ganimedes chyba schowany w cieniu.

 

Zgadza się. Jestem godzinkę na zachód, więc u mnie już wyszedł z cienia i paradował z Io, a Europa się schowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Loxley napisał:

 

Na prawo od Saturna słabo widać Tytana. Koło Jowisza widać, od lewej: Callisto, Io i blisko planety z prawej strony: Europę. Ganimedes chyba schowany w cieniu.

Obrazy planet zamienione w miejscu prześwietlonych.

 

981596006_xKoniunkcjaJowisz-Saturn22arcminut18_12.2020r_16.35_MAK150F1800_LumixG3_UV_IR.cut_to50....jpg.f1e422a3c7e89c856edd089637343172.jpg

 

 

Na tym nieco prześwietlonym zdjęciu na prawo od Saturna widać chyba jeszcze dwa księżyce (jeden na pewno, a drugi mam wrażenie, że też jest).  Sprawdziłem na stronie Sky and Telescope, że to są Dione (bliżej i bardziej na północ) i Rea (dalej i nieco na południe, wyraźniejsza). Mam wrażenie, że widać też Tetydę po lewej stronie, Enceladusa chyba już nie (ale te starałem się wypatrzeć, jak mi S&T pokazało, że powinny tam być):

 

image.png.459304c6c9a17a536bbee2b0d4022f96.png

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha!

Trochę przez wpisy na forum zaspałem z wyjściem na planety, ale jeszcze zobaczyłem Jowisza z Saturnem w okularze Maka 127. Przed fotką już uciekły mi za baner reklamowy, nim ustawiłem ostrość składając się do strzału. Jutro repeta.

 Przy okazji od przechodniego starszego pana dowiedziałem się, że inwigiluję MediaMarkt :movingtongue::hysterical:

 Dialog był taki mniej więcej:

 -Pan kamerę ustawia? Na Mediamarkt? Ja wiem co Pan robi...

-Nie, skąd, planety chcę sfotografować, zaraz mi się za baner schowają...

-Ja wiem, widziałem, byłem w Wiedniu...

-W jakim Wiedniu? O co chodzi? Ja Jowisza ogladam.

 -Byłem w Wiedniu, widziałem! Jak na Polaków kamery nastawiają...

-Panie kochany, zaraz mi za baner ucieknie, ostrość ustawiam!

-Dobrze, dobrze, ja wiem, przepraszam...

 Pan był w sumie miły i nieagresywny, wyglądał nawet na trzeźwego. W sumie z drugiej strony patrząc, to moje odpowiedzi też dla niego musiały brzmieć jak z kosmosu ... :laughing1:

@ lemarc: Leszku, gratuluję fotki, ma nadzieję, że mnie jutro też dopisze szczęście

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.