Skocz do zawartości

Koniunkcja Jowisza z Saturnem 20-22.12.20


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Darek_B napisał:

Widok nakręcony telefonem na chwilę przed rejestrowaniem koniunkcji na Kasprowym Wierchu.

Pikne panie widoki ze samiuśkich Tater :). 

 

 

1 godzinę temu, _vk_ napisał:

I to właśnie zdjęcie można oznaczyć tagiem Koniunkcja Narodowa.

Narodowym tagiem oczywiście!

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Przed chwilą w okolicy Kabatów byłem świadkiem całkowitego zaćmienia Jowisza i Saturna przez samolot! :)

A ja, na obrzeżach Łodzi, od wielu dni jestem świadkiem całkowitego zaćmienia Jowisza, Saturna i całej reszty przez chmurwy :lol:

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam! Jowisz i Saturn 23.12.2020 o godz. 16.50

Koniunkcja odrobinę przeterminowana, ale mam nadzieję, że zostanie zaliczona.

Wszystko odbyło się już nisko nad horyzontem z nadciągającymi chmurami i gęstniejącą mgłą.

Użyty sprzęt to SW 90/900 + Canon 350D

 

Gratulacje wszystkim,  którym udało się upolować tę parę w optymalnym terminie - zazdroszczę Wam!

 

 

Cała klatka:

1170038153_JowisziSaturn23_12.2020godz_16_50.thumb.JPG.c77a493815bb71f466abfd08b865cd24.JPG

 

 

CROP:

 

170768128_JowisziSaturn23_12.2020godz_16.50CROP.JPG.b8dd487bbc9a982646254ca1aaba8605.JPG

 

 

IMG_0318.thumb.JPG.d408f9f9ceccab0e680acc01988557aa.JPG

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z dzisiejszego mini-okienka pokusiłem się o mały spontan między blokami.

 

W ruch poszedł triplet 104/650, niestety bez prowadzenia bo nie było na to czasu. Najpierw szybki seans wizualny, obie planety najlepiej prezentowały się w powiększeniu 78x. Dość wyraźnie jak na tak niską wysokość nad horyzontem widać było główne pasy w atmosferze Jowisza, księżyce Io, Europę oraz Ganimedesa zaś pierścienie Saturna bardzo wyraźnie oddzielały się od tarczy.

 

Po chwili podpiąłem Canona i strzeliłem kilka pojedynczych fotek. Szału nie ma, ale pamiątka jest.

 

23.12 ok godz 16, separacja 14'

Canon 1100D, 650mm, spory crop

 

605451708_IMG_9319aa.jpg.7e0d90e5bc2d74705653cf324eb6304f.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniungcja widziana przez NASA's Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) 21 grudnia. Nie wiem czemu władowały się dwa zdjęcia i nie potrafię tego poprawić. Już wiem na tablecie nie wszystkie opcje się pojawiają.Zdjęcia naszych specjalistów są dużo lepsze. Zdrowych Świąt :).

 

 

 

 

koniungcja.png

Edytowane przez swnw
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Niki napisał:

Ponury Żniwiarz nie świętuje, w tym roku pracuje wyjątkowo wydajnie....

Że "wydajnie" to wiem od lat, Marku, ale nikt nie uwierzy w Ciebie "ponurego" :D Wesołych Świąt! :)

Edytowane przez radio-teleskop.pl
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.