Skocz do zawartości

Gdzie najczęściej jest w Polsce pogoda - analiza na podstawie galerii "Głęboki Kosmos (DS)"


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmmmm... no nie wiem 🙂 Ciekawy temat i ciekawie podany ale... nie jestem do końca przekonany, że ilość założonych wątków (ukończonych zdjęć - wartych pokazania) ma jakąś ściślejszą korelację z pogodą w danym rejonie. Jeden pokazuje zdjęcia z trzech godzin zbierania fotonów a ktoś inny zbiera przez 50 czy 60 godzin. Na sztuki wyjdzie tyle samo a godzinach niekoniecznie. Nawet zakładając równomierną dystrybucję teleskopów po województwach to jest milion innych czynników typu praca, dzieci, wakacje. Ale temat ciekawy i rozwojowy. Będę obserwować 🙂 

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat i fajna analiza. Za to Kudos. Poza pogoda jest jednak multum innych powodów, które sprawiaja, ze nie można wyciągnąć zestaw na focenie. I to jest chyba największa pięta Achillesowa. Można by tez dopytać o czas łącznej akwizycji i to przeanalizować, jednak to spore wyzwanie. Swoją droga, ciężko mi uwierzyć, ze nie miałeś pogody pod Wrocławiem tak długo, raczej inne zobowiązania nie pozwoliły Ci wyciągnąć sprzętu, tym bardziej jak musisz wyjechać poza miasto.

Edytowane przez dimis
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem wszystkiego, ale dla mnie to bzdura....to czy ktoś publikuje prace na forum czy nie, nie oznacza że ma pogdę, taie myślenie to duże nadużycie.

Tego typu statystyki nie da się poprawnie podać bez rocznej analizy pogody dla danych obszarów/rejonów.

 

Dla mnie to co podałeś pokazuje tylko, kto jest:

SINGLEM

EMERYTEM/RENCISTĄ

BEZDZIETNYM

ITP....

Czyli te grupy ludzi, którzy zajmują się na codzień hobby bo...po prostu mają dużo czasu.

Ja mam wiele nocek w tygodniu gdzie nawet nie wystawiam sprzętu do obserwacji (nota bene jestem "tylko" wizualowcem). Po prostu jestem tak zrypany po pracy, mam inne obowiązki domowe, lub muszę wstać wcześnie rano, że nie porywam się na jakiekolwiek obserwacje. Jakbym wszystkie pogodne nocki policzył to byłoby więcej niż moich obserwaci w ciągu roku.....

 

Dla mnie osobiście porównanie ilości prac do pogody jest bzdurą....sory.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Nawet zakładając równomierną dystrybucję teleskopów po województwach to jest milion innych czynników typu praca, dzieci, wakacje.

 

1 godzinę temu, dimis napisał(a):

Poza pogoda jest jednak multum innych powodów, które sprawiaja, ze nie można wyciągnąć zestaw na focenie.

 

Pełna zgoda - jest milion czynników. Ale można przyjąć, że czynniki niezależne od pogody rozkładają się mniej-więcej po równo na wszystkich userów, którzy załapali się do analizy. Większość ma dzieci, pracę, inne obowiązki itp. (a coś trzeba założyć, bo bez tego nie da się zrobić żadnej generalizacji :) ). A jednak jedni mają więcej zdjęć, a inni mniej. Choć oczywiście to może być efekt właśnie tych innych czynników, zgadzam się z tym :)

 

1 godzinę temu, dimis napisał(a):

Można by tez dopytać o czas łącznej akwizycji i to przeanalizować, jednak to spore wyzwanie.

 

Myślałem nad tym, ale powiem Ci, że jest taki bałagan w informacjach podawanych przez poszczególnych userów, że głowa puchnie. Ktoś podaje pełne informacje (tu wzorem jest m.in. kolega @sylwas72 - ze świecą szukać drugiego, który tak fajnie opisuje swoje zdjęcia), ktoś tylko łączne czasy ekspozycji, ktoś inny tylko miejsce i typ sprzętu, inny ogranicza się do informacji "kolejne zdjęcie ze zlotu w Bukowcu", inny pisze "materiał zbierany od roku 2021", i tak dalej, i tym podobne. Więc nie wnikałem już w to, bo siedziałbym nad tym przez rok - a chodziło mi o zgrubną analizę, i zainicjowanie dyskusji, z której może wynikną jakieś fajne wnioski, głębsze niż te moje.

 

1 godzinę temu, dimis napisał(a):

Swoją droga, ciężko mi uwierzyć, ze nie miałeś pogody pod Wrocławiem tak długo, raczej inne zobowiązania nie pozwoliły Ci wyciągnąć sprzętu, tym bardziej jak musisz wyjechać poza miasto.

 

Hehe, będę polemizował ;) Jest tak jak piszę - te daty, które podałem na początku pierwszego posta, są spisane z naszego wątku wrocławskiego na Astromaniaku. Nawet jeśli oprócz tych dosłownie kilku nocek w okresie pół roku były jakieś dodatkowe, niezanotowane przez nas przecinki w chmurach, to trwały po kilkanaście czy kilkadziesiąt minut, a więc o wiele za krótko, żeby zaczynać jakąkolwiek sesję astrofoto. A ja akurat nie mam na razie rodziny, a na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pracowałem w domu, w nienormowanym czasie pracy, więc mogłem sobie swobodnie pozwalać na wypady w teren na focenie. Więc gdyby w czasie od września'23 do kwietnia-maja'24 było więcej okazji do focenia, to bym z nich korzystał. Ale nie było. Nie do astrofoto DS-ów, bo planeciarze może sobie coś tam powyrywali z zacirrusionego nieba w czasie krótkich przecinek między grubszymi chmurami.

 

1 godzinę temu, aleksyb napisał(a):

Ciekawy pdf z analizą naszego klimatu. Strona 85

 

Dziękuję za ten link, bardzo ciekawe opracowanie! :) Ale dotyczy lat 1991-2020, a dramat zaczął się później. W 2020 roku to myśmy na Dolnym Śląsku prawie bez przerwy siedzieli w terenie. Serio. Z pomocą przychodzi tu nasz wrocławski wątek na Astromaniaku (to jest też dodatkowa odpowiedź na komentarz kolegi @dimis powyżej):

 

Okres od 25 września 2020 do 30 kwietnia 2021 to 22 strony wątku (od str. 354 do str. 376). Fotki, dyskusje, umawianie się na wyjazdy, testowanie sprzętu, non stop coś się działo.

A okres od 25 września 2023 do 30 kwietnia 2024 to... 5 stron wątku (od str.438 do str. 443), i raptem kilka zdjęć, wymęczonych między smogiem a cirrusem.

 

Fakt, ubyło nam trochę userów, bo przestali się udzielać, ale jednak core zostaje od lat ten sam, czyli ja, @Maro21, @TheHollowMan, @Jarek J. i Olek ozi25 (nie wiem, czy jest tu na forum). Gdyby były okazje do focenia, to byśmy jeździli i focili, bo bardzo lubimy spotykać się w terenie pod gwiazdami. Ale nie było. Za to teraz jest trochę lepiej z pogodą, i oby się to utrzymało jak najdłużej :)

 

24 minuty temu, wampum napisał(a):

Dla mnie osobiście porównanie ilości prac do pogody jest bzdurą....sory.

 

Nie ma sprawy - to też jest cenny głos w dyskusji :) Ale przeczytaj moje odpowiedzi na komentarze kolegów powyżej - wg mnie jest jakaś szansa, że te inne obowiązki rozkładają się mniej-więcej losowo, czyli po równo, na wszystkich userów forum. A próba 128 osób to nie jest wcale tak mało. Ale zgadzam się, że takie oszacowanie jest zgrubne, bo nie może być inne :)

  

 

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr K. napisał(a):

Nie ma sprawy - to też jest cenny głos w dyskusji :) Ale przeczytaj moje odpowiedzi na komentarze kolegów powyżej - wg mnie jest jakaś szansa, że te inne obowiązki rozkładają się mniej-więcej losowo, czyli po równo, na wszystkich userów forum. A próba 128 osób to nie jest wcale tak mało. Ale zgadzam się, że takie oszacowanie jest zgrubne, bo nie może być inne :)

 

to byłoby prawdziwe stwierdzenie gdybyś uwzględnił wszystkich userów forum, a nie tylko małą grupkę wybranych (czyli niewielki podzbiór)

wątpliwości budzi czy tak mała grupka jest istotna statystycznie i czy błąd statystyczny jest pomijalny czy może jest zbliżony poziomem do wyników. W takim razie te wyniki to tylko szum i nie można z nich wyciągać żadnych wniosków

 

sam w omawianym okresie nie zrobiłem żadnego zdjęcia co nie oznacza, że nie było w tym czasie nawet jednej pogodnej nocy, a taką zależność sugerujesz

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem, ale mam niczym niepopartą pewność, że wyciąganie takich wniosków z takich danych jak tutaj jest duuuuużym nadużyciem, choćby dlatego, że nie uwzględnia tego miliona czynników, które sprawiają, że fota ostatecznie trafia na forum. Musiałbyś to jakoś oszacować i skorygować wyniki, ale nie wydaje mi się to możliwe do zrobienia.

No i próba jest dość mała (często liczba osób z danego województwa jest jednocyfrowa), nie rozkłada się równomiernie po województwach, nie jest wybrana losowo i nie wiadomo jaki jest rozkład, co w zasadzie dyskwalifikuje taką analizę. 

 

Generalnie fajna zabawa, ale bez większej wartości merytorycznej niestety.

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lukost napisał(a):

W Polsce pogoda jest akurat tam, gdzie nas nie ma. :)

 

Ilekroć sprawdzam prognozę, zawsze mam dokładnie takie wrażenie. :)

 

8 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Generalnie fajna zabawa, ale bez większej wartości merytorycznej niestety.

 

Tak myślę, że to opracowanie pokazuje po prostu aktywność użytkowników w publikacji fotek w podziale na województwa. Po tym względem analiza jest rzeczowa i wiarygodna. Ale wplatanie w tę analizę pogody to raczej nie najlepszy pomysł.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wziąć pod uwagę że na południu pogodna noc w okresie letnim - a więc tym najbardziej pogodnym i dogodnym (oprócz komarów) - to prawie dwa razy więcej materiału niż na północy.  Maj-czerwiec-lipiec to wypiję kawę i noc się kończy - ten mniejszy Olsztyn byłby lepszy dla astrofotografii.

 

Ostatnio czytałem ten wątek: Astro burnout? - Experienced Deep Sky Imaging - Cloudy Nights

 

i tak myślę że brak pogody to może i dobry jest, nie wypalamy się tak szybko, zawsze jest ten niedosyt, energia i entuzjazm jak jest pogoda.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to w opolskim dość często są pogodne noce do focenia (bynajmniej w mojich okolichach) ale jednak mieszkanie w mieście a posiadanie sprzętu na wsi to jest jedno bo nie zawsze jest czas aby tam po pracy pojechać więc jednak jakbyś chciał zrobić naprawdę precyzyjną analize to musiałbyś przez rok analizować zdjęcia satelitarne bo to co podają w pogodzie często nie daje prawdy u mnie często jest na prognozie pogody że nie ma być pogody a jak patrzę przez balkon to okazuje się że czyste niebo pomimo że nie zapowiadali więc sam pomysł bardzo fajny ale jednak aby analiza była rzetelna to musisz jednak zbierać zdjęcia satelitarne i je analizować jakimś programem

Edytowane przez Olek8900
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

Myślałem nad tym, ale powiem Ci, że jest taki bałagan w informacjach podawanych przez poszczególnych userów, że głowa puchnie. Ktoś podaje pełne informacje (tu wzorem jest m.in. kolega @sylwas72 - ze świecą szukać drugiego, który tak fajnie opisuje swoje zdjęcia), ktoś tylko łączne czasy ekspozycji, ktoś inny tylko miejsce i typ sprzętu, inny ogranicza się do informacji "kolejne zdjęcie ze zlotu w Bukowcu", inny pisze "materiał zbierany od roku 2021", i tak dalej, i tym podobne. Więc nie wnikałem już w to, bo siedziałbym nad tym przez rok - a chodziło mi o zgrubną analizę, i zainicjowanie dyskusji, z której może wynikną jakieś fajne wnioski, głębsze niż te moje.

Dzięki, przeglądając rożne fora, grupy wielokrotnie brakowało mi w miarę dokładnych opisów zdjęć dlatego też staram się opisywać swoje zdjęcia mimo tego, że do dobrych dużo im brakuje.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za komentarze. Wygląda na to, że macie rację - rzeczywiście, szacowanie liczby pogodnych nocy na podstawie liczby opublikowanych zdjęć może być (i zapewne jest) obarczone ogromnym błędem. Co gorsza, pojawia się dodatkowy szum, wynikający z nieprecyzyjnych informacji dot. miejsca wykonywania zdjęć, tak jak kol. @mack_mnk, którego przyszeregowałem do woj. małopolskiego, a okazało się, że foci z podkarpackiego.

 

BTW, dziękuję kol. @Little Ghost, @simarik, @licho52 (rozumiem, że też warmińsko-mazurskie?) i @mack_mnk za doprecyzowanie swoich foto-lokalizacji. Uzupełnię dane i za jakiś czas wrzucę uaktualnioną wersję wyników, które, zdaje mi się, trochę się przetasują.

 

Faktycznie, żeby ocenić, gdzie jest szansa na pogodę, trzeba by mieć porządne dane meteorologiczne. Bardzo dziękuję kol. @Erik68 za wrzucone pdf-y, bardzo ciekawa lektura. Najlepsze byłoby takie opracowanie jak to pt. "Pogodne noce w Polsce", ale aktualne, bo teraz sytuacja raczej jest dramatycznie inna niż była w latach 50-tych i 60-tych.

 

@Olek8900 - no właśnie, tak jak piszesz, robiona na bieżąco analiza zdjęć satelitarnych mogłaby być pomocna. Choć miałem sytuacje, że sat24 pokazywało klar nad Wrocławiem, a ja miałem nad głową chmury. Więc to też nie jest tak, że zdjęcia satelitarne, analizowane przez dłuższy czas, udzielą precyzyjnych odpowiedzi (ale na pewno lepszych, niż analiza liczby zdjęć publikowanych na forum ;) ).

 

Jest taki projekt, robiony przez PTMA o/Wrocław wraz z Instytutem Astronomicznym UWr - nazywa się ALPS, i chodzi w nim o mierzenie zanieczyszczenia światłem przy pomocy kamer all-sky. Mają już kilka stacji w całej Polsce, działają od kilku (o ile nie kilkunastu) lat, ale niestety z rozmów z nimi wynika, że nie potrafią dostarczyć informacji o zachmurzeniu. Zdaje się, że trzeba by manualnie obejrzeć wszystkie nagrania, i notować co i jak. Co jest trochę absurdem, bo wg mnie mierzenie zanieczyszczenia światłem nie ma większego sensu - i tak wiadomo, że wzrasta. A ocena liczby pogodnych nocy to jest informacja przydatna nie tylko w astrofotografii, ale np. w szacowaniu przepływu ciepła między powierzchnią ziemi i atmosferą (pisze o tym autor artykułu "Pogodne noce").

 

Jedno, co wg mnie można w miarę rzetelnie wywnioskować na podstawie danych o liczbie wątków publikowanych w galerii DS na forum, to to, że w lokalizacjach rekordzistów panowały warunki umożliwiające wykonanie ponadprzeciętnej liczby zdjęć. Oczywiście, o ile ktoś nie foci kilkoma stacjonarnymi zestawami naraz - ale takie informacje userzy raczej podają w opisach.

 

Stąd pytanie do rekordzistów ( @MaPa, @diver, @licho52, @Little Ghost, @Maetrik, @Gość na chwilę, @mago83, @sylwas72, @mack_mnk, @flamezz, @Wiesiek1952, @Afur, @Krzysiek Gaudy (przed Nerpio), @simarik:

 

Jakie są wasze patenty na taką liczbę fotek w roku?

 

  • Wiele zestawów naraz?
  • Budka, automatyzacja i zestaw stale w czuwaniu, gdy jest szansa na pogodę?
  • Wystawianie się na balkonie, i niech się samo foci do rana?
  • Jakieś inne?

 

(o ile to nie tajemnica... ;) ).

 

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.