Skocz do zawartości

Jasna kometa C/2019 Y4 w maju 2020 roku ?


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj, wykorzystując fakt największego zbliżenia C/2019 Y4 do galaktyk Bodego postanowiłem upamiętnić ten moment. Niestety po przyjeździe na miejscówkę miałem 10 minut czasu przed pojawieniem się chmur na zrobienie pierwszej fotki. Druga powstała po prawie godzinie wyczekiwania, gdy w okolicach Wielkiego Wozu pojawiła się mała dziura w chmurach.

Portret w tej samej skali, co powyżej. Parametry ekspozycji identyczne. Prędkość komety na tle gwiazd do jakieś 6-7'/h.

1_1.JPG.c6fcb020631096e6f62013e6a3be3cd3.JPG   2_2.JPG.17ff28ea1b554dbf02f0a8ee54e35b44.JPG

Zdjęcie komety z galaktykami w wątku astrowalkerowym: https://astropolis.pl/topic/52470-szerokie-kadry-z-astrowalkera/

 

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie zdjęcie komety C/2019 Y4 bym zrobił, gdybym miał podobny sprzęt, mieszkał w Nowym Meksyku i miał dostęp do Photoshopa z funkcją malowania każdej gwiazdki na inny, bardzo nasycony kolor. ;)   

Tyle turkusowych, limonkowych, miętowych, szmaragdowych i malachitowych gwiazdek w jednym kadrze nie widziała nawet sama Bellatrix (która widziała już niejedną kolorową gwiazdę). :happy:                       

 Link do źródła: https://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=160047

rolando-ligustri-C2019Y4_200318_FB_1584546962.jpg.3f27e1f8e5c49d74111394528acf4c00.jpg

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia komety C/2019 Y4 ATLAS w nocy 14/15 marca 2020r.

kometa.gif.fe8941102a30aec8734400e45f3cab25.gif

Obiektyw Pentax 200mm, ze statywu foto.

W ciągu 8,5 godziny kometa przesunęła się o 94 piksele. Piksel to 9,9".

Prędkość komety w stosunku do gwiazd wychodzi około 1'50"/h (1 minuta i 50 sekund kątowych na godzinę).

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kometa jest bardzo duża i rozmyta. Ostatniej nocy widziałem ją na początku świtu astronomicznego z ciemnego miejsca. Była widoczna w lornetce 10x50 bez większego trudu, a jej jasność oceniłem na 8.1mag. Po kilkunastu minutach, kiedy niebo się wyraźnie rozjaśniło (ale ciągle było na tyle ciemne, że Drogę Mleczną było widać) kometa była ledwie dostrzegalna, a po kolejnych kilku minutach zupełnie zniknęła z zasięgu lornetki. Na ciemnym niebie wygląda ona podobnie do M 101, tylko jest trochę słabsza i nieco mniejsza.

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Krakus napisał:

Dzisiaj w nocy ma być bezchmurnie, więc chciałem na nią zapolować, czy mógłby ktoś wrzucić mapkę C/2019 Y4 na dzisiaj?

https://www.heavens-above.com/Comets.aspx?lat=51.79332&lng=19.57839&loc=Łódź&alt=253&tz=CET

Ewentualnie zmień sobie lokalizację, bo w linku jest Łódź.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium+ na Androida pokazuje aktualne pozycje komet jak ma dostęp do sieci. Tak namierzam komety już od jakiegoś czasu i działa to bardzo dokładnie.
Przed chwilą spróbowałem też na SkySafari 6 Plus, i też wydaje się działać, ale tego jeszcze nie testowałem na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Zrobiłem porównanie z wczoraj i dziś o 3:30 Głowa komety się powiększyła, wczoraj była bardziej skupiona, ogon się nieco wydłużył. Rośnie jak drożdżowa bułeczka :)

 

112344427_2425mar2020.thumb.jpg.69de7421dc9fa5f0dc80c8df529b2f1a.jpg

Edytowane przez ŁukaszRachuna
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.