Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Słońca 10.06.2021


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, ze nie ma wątku to może założe :) . Na świecie będzie to zaćmienie obrączkowe widoczne np. w Kanadzie, na Grenlandii i Syberii. U nas będzie to płytkie zaćmienie częściowe max ok 26%. Zaćmienie rozpocznie się ok 11:50, maksymalna faza ok 12:50 a koniec ok 13:50. Dokładne efemerydy dla kilku największych miast (wzięte z Uranii), czasy UT:

 

emenerydy.png.15e1739de44855a05aa698360fbf2985.png

 

 

I widok ze Stellarium (dla Koszalina ;) ) 

 

zacmienie.png.97e7047eb3ee36ca5b43ce916b4e693d.png

 

W praktyce - na Pomorzu ma być najwieksza faza, więc się nigdzie nie ruszam :). Prognozy nienajgorsze, chociaż mogą chmury jakieś przeszkadzać. To akurat niekorzystne, bo zacmienie i spadek temp. sprzyja ich kondensacji.  Plan na zaćmienie dość ambitny - zarejestrować zjawisko w 3 pasmach WL, h-alpha i CaK. WL mam focic lustrzanką (C50D mod lub C550D) z refraktorem ED 102/714 lub SCT 8", wąskie pasma z kamerką ASI224 lub Chameleon2 z Luntem 50 i APO 60/360 z modułem CaK B600 - ZObaczymy co z tego wyjdzie. 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos sytuacji na niebie u mnie to zacytuję słynną śpiewaczkę. :)

 

Cytat

Pojawiasz się i znikasz, i znikasz, i znikasz,
Mam na twym punkcie bzika, mam bzika, mam bzika,
Daj się sobą nacieszyć, nacieszyć, nacieszyć,
I siedem razy zgrzeszyć, i zgrzeszyć, i zgrzeszyć...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś z sąsiadem zrobiliśmy kilka dla siebie i znajomych z ciętego filterka polimerowego Thousand Oaks Optical. Średnica 72 mm jak potrzeba inny gwint to redukcja i gotowe :) 

[EDYTA]

Zdjęcie pożyczyłem od sąsiada z sąsiedniego forum za jego wiedzą ...

image.png.ca7973c80322ea90c14c391fd76a95b2.png

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Wielkopolsce chmury na szczęście z dziurami. 

PZO 66/800 idealnie nadaje się na taką okazję 

Fajnie widać grupę plam na środku tarczy, granulację powierzchni Słońca i przede wszystkim góry na krawędzi tarczy Księżyca. 

Śliczny widok. 

 

 

IMG_20210610_124823.jpg

Edytowane przez anatol
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.