Skocz do zawartości
  • 0

Jak nazwaliście swoje tuby?


karp_killer

Pytanie

Z  bardzo poważnym pytaniem się do Was dziś zwracam. Czy tylko ja jestem dziwny, czy inni również nadają imiona swoim rurom (i też są dziwni)? Czy robicie to według jakiegoś klucza? 

 

R-90/900 - Słomka
N-130/650 - Oko
N-150/750 - Działo
Planowany N-200/1000 - Teletubiś

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Wszystkie moje i (lub) nasze teleskopy, które kupiliśmy i są w Niedźwiadach) nazywamy po prostu marką lub systemem. Natomiast teleskopy, które budowałem mają nazwy własne nadane. I tak: pierwszy: Newton 250/1250 mm nazywał się RFNT (Rich Field Newtonian Telescope), "pieszczotliwie" skrót był rozwijany "RealnieFatalnieNIewidzącyTeleskop". LG parabolizował Jerzy Poruczko więc to był dobry teleskop ;) Obecnie jest od kilku lat w remoncie a na jego miejscu stoi Meade 10" f4. Budka, w której stał RFNT ze względu na kształt i wielkość jest nazywana... "Wychodkiem" :))

Następny nazwany to Newton 16" f 4,5. Pierwotnie (roboczo) nazwałem go... WSW :))  Już wyjaśniam; to nie przez sentyment do panów w czerwonych beretach. To pierwsze litery naszych nazwisk (czyli budowniczych teleskopu i pawilonu). Jednak ten skrót nie zaiskrzył i stanęło na BAJ... A to pierwsze litery imion naszych żon, które  w ten sposób uhonorowaliśmy za brak męzów w weekendy... i noce ;)

Naszym największym teleskopem jest ROLAND 24" f4,6, jego budowa trwała ponad 10 lat (także pawilon i kopuła). Teleskop dostał imię po naszym koledze Rolandzie, który był jednym z założycieli naszego Stowarzyszenia. Niestety zachorował i odszedł od nas zbyt wcześnie aby nacieszyć się powstającym w Niedźwiadach obserwatorium. Roland mimo młodego wieku był świetnym popularyzatorem, obserwatorem i duszą towarzystwa.  

Koledzy ze SZKaPa (Szubiński Klub Przyjaciół Astronomii), którzy wraz z członkami mojego klubu Antares oraz klubu MilkyWay z Borówna byli założycielami PPSAE chyba jeszcze przed "zjednoczeniem" kupili teleskop Uniwersał "Szukacz komet" 200/1000mm. Nadali mu nazwę "Koński Łeb".

Od kilku lat w Niedźwiadach stoi kopuła ScopeDome 2m. Ze względu na wygląd przylgnęła do niej nazwa "Pieczarka"

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.