Skocz do zawartości

Dobrzy ludzie, pomocy - prowadzenie montażu (odc 132)


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

wszystkie zdjęcia z wczoraj są na APO

 

mirekk, możesz mieć rację z tym hot pikselem zakłócającym średni odczyt, dlatego nie odnoszę się do tego pierwszego posta już wcale, później zrobiłem wiele prób które dały inne wyniki i wg mnie wiarygodne

 

 

Mam pytanie odnośnie ostatnich zdjęć, pomijając chwilowo całą skomplikowaną historię tego wątku

Czy ktoś ma pomysł dlaczego na dwóch ostatnich przykładach

- 15 minutowe zdjęcie wykonane na równiku jest w punkt 

- a 15 minutowe zdjęcia na deklinacji 60 ma wyraźny, ukośny pojazd?

być może to coś banalnie oczywistego, ale potrzebuję wskazówki bo mam pusty łeb

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Mam pytanie odnośnie ostatnich zdjęć, pomijając chwilowo całą skomplikowaną historię tego wątku

Czy ktoś ma pomysł dlaczego na dwóch ostatnich przykładach

- 15 minutowe zdjęcie wykonane na równiku jest w punkt 

- a 15 minutowe zdjęcia na deklinacji 60 ma wyraźny, ukośny pojazd?

być może to coś banalnie oczywistego, ale potrzebuję wskazówki bo mam pusty łeb

 

Zoabcz na spookojnie w dzien jak była skierowana tuba przy obu testach. Zasymuluj sobie to teraz w kopule.

Zobacz jak mont jest wyważony, czy sie nie slizga, delikatnie sprawdz reka opor.

Zobacz czy sie nie ugina całość przy zmianie polozenia tuby.

Sprawdz czy kabelki ( wszystkie sa brane pod uwage) nie  zakleszczaja sie o cos i np hamują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Tuvoc napisał:

Wybacz, faktycznie pogubiłem się już w tych podstronach wątku :)

No można się pogubić :)

Ale mnie dziwi coś innego. Ile ludzi usilnie i za wszelką cenę chce pomóc. To jest niesamowicie budujące.

Takie bezgraniczne zainteresowanie czyimś problemem :)

Aż sam bym pomógł ale mam za małe doświadczenie.

Teraz jestem pewny, że jak kiedyś (odpukać) będę miał miał problem z prowadzeniem, czy z czymś innym, to też otrzymam taką kompleksową pomoc.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie przemyślenia :

1. Po pierwsze jakim cudem przy aż takich oscylacjach mechanicznych montażu masz gładki wykres guide ?

 Te dwie rzeczy wykluczają się . Jeżeli guide wygląda gładko przy tak pojechanych gwiazdach , a nic się nie gnie , to znaczy że algorytm Multistar Guide w PHD pokazuje totalne bzdury  -prawdopodobnie łapie jakieś hoty

2. Po drugie  - czy rozbierałeś swój montaż , sprawdzałeś, czy zawieszenia silników nie mają jakichś luzów na boki?   Ja miałem w swoim CEM25 byle jak skręcone stożkowe łożyska trzymające całość "kołyski" w osi RA , co objawiało się gwałtownymi "pikami" w wykresie guide . Co prawda zwykły luz nie bardzo tłumaczy występowanie tak regularnych oscylacji , ale nie zaszkodzi sprawdzić .

 

Bo problem zdaje się leżeć zdecydowanie w mechanice montażu , moim zdaniem

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robson_g napisał:

No można się pogubić :)

Ale mnie dziwi coś innego. Ile ludzi usilnie i za wszelką cenę chce pomóc. To jest niesamowicie budujące.

Takie bezgraniczne zainteresowanie czyimś problemem :)

Aż sam bym pomógł ale mam za małe doświadczenie.

Teraz jestem pewny, że jak kiedyś (odpukać) będę miał miał problem z prowadzeniem, czy z czymś innym, to też otrzymam taką kompleksową pomoc.

 

 

Jak dla mnie, ten wątek jest jak półgodzinna rozmowa telefoniczna:  3 minuty porzekazywania treści i 27 minut przekazywania emocji. Dlatego taki popularny B)

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, warpal napisał:

Tutaj problem wydaje się podobny:

CEM120EC Problems - Page 5 - Mounts - Cloudy Nights

Konkluzja tego tematu jest taka:

 

"The shop has offered me a refund which I have accepted and going to get a 10 Micron mount instead. So as of today, I no longer have my CEM120EC and its making its way back to the shop. This was one of the worst mounts I have ever used."

 

Obawiam się, że bez serwisu iOptrona się nie obejdzie, bo oni mają komponenty na podmianę. Wysyłki do US, czy Chin kosztują i zajmują dużo czasu. Może ktoś serwisuje montaże w PL albo DE.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minutes ago, warpal said:

To jest jednak lekko załamujące (cytat ze str. 1. dyskusji):

 

Quote

"After doing a lot of reading and I now have learnt the encoder has problems,

 

Some do, some dont. Its a lottery"

 

Żenada. To nie jest zabawka za kilka stówek i żadna loteria nie powinna w ogóle wchodzić w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powyżej przytoczonego wątku:

 

Please use the firmware CEM120_FW190718. This firmware does not create rapid oscillations in the RA axis. Firmware CEM120_FW190318 and CEM120_FW191120 have SDE. I operate a CEM120EC2 and a Celestron C11EDGE telescope.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, trouvere said:

 

To jest nic innego jak maskowanie błędów sprzętu (hardware) przez oprogramowanie firmowe (firmware), błąd pozostał.

 

Bardzo możliwe! Ale może warto sprawdzić czy w jakimś stopniu pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przecież wprowadzanie aktualizacji oprogramowania układowego nie jest niczym zdrożnym, jest wręcz pożądanym elementem obsługi serwisowej.

Jeśli problem okazał by się tak trywialny jak upgrade firmware, to tylko można się cieszyć. Psioczenie na pewno nie pomaga.

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście nie

 

wczoraj przełożyłem RASA na ASA (pierwszy raz poszło) i zrobiłem15 minut bez MLPT.

Wyszły bardzo podobne krechy jak na iOptronie choć dodatkowo mają jakieś łuki

Przy użyciu MLPT (gdzie montaż kompensuje błąd PA i ugięcia optyki) 15 minut było w punkt

 

Zakładam więc, że poza problemem z montem sama RASA generuje część tych problemów.

Teraz muszę skolimować RCka i powiesić na iOptronie żeby ostatecznie dowieść czy guiding przez OAG sobie z tym odjazdem poradzi

 

zajmie mi to z tydzień 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, jest dokładnie tak jak piszę

montaż ASA zanim zacznie sesję wykonuje serię zdjęć na trasie wybranego obiektu w zaplanowanym czasie robiąc plate solve. Np 5 dla trajektorii 300 minut. Wykonuje analizę gdzie znajduje się centrum kadru versus gdzie powinno się znaleźć gdyby trajektoria była idealna. Wylicza krzywą odchylenia i wprowadza do sterownika montażu stosowną korektę. Eliminuje to PA oraz wszystko co się dzieje w torze optycznym. Oczywiście idzie bez guide więc też troszkę sam "sieje", ale minimalnie w całym zestawieniu.

Ale to ASA, która ma inne problemy.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

oczywiście nie

 

wczoraj przełożyłem RASA na ASA (pierwszy raz poszło) i zrobiłem15 minut bez MLPT.

Wyszły bardzo podobne krechy jak na iOptronie choć dodatkowo mają jakieś łuki

Przy użyciu MLPT (gdzie montaż kompensuje błąd PA i ugięcia optyki) 15 minut było w punkt

 

Zakładam więc, że poza problemem z montem sama RASA generuje część tych problemów.

Teraz muszę skolimować RCka i powiesić na iOptronie żeby ostatecznie dowieść czy guiding przez OAG sobie z tym odjazdem poradzi

 

zajmie mi to z tydzień 

 

Wygląda na to, że diagnoza ugięcia + błędy w montażu (mechaniczne lub ewentualnie firmware, enkoder itp) jest słuszna. 

 

Chcesz powiesić RC na iOptronie a RASA na ASA ?

 

OAG sobie z ugięciami poradzi, tylko czy to wystarczy aby poprawnie guidować.  Montaż źle pracował też z refraktorem, więc OAG raczej nie jest rozwiązaniem dla iOptrona+RC. Według mnie montaż do serwisu się nadaje a RASA także do serwisu Celestrona, chyba, że ta konstrukcja tak ma...

 

Ogólnie dla RC z długą ogniskową OAG będzie dobrym rozwiązaniem.

 

Tu jest podobny temat o ugięciach w RASA (chyba go znasz...) https://stargazerslounge.com/topic/330812-strange-star-elongation-issue/

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kubaman napisał:

Eliminuje to PA oraz wszystko co się dzieje w torze optycznym.

MLPT wylicza ścieżkę jaką ma podążać montaż regulując prędkości w RA i DEC przez zadany okres czasu. Przez różnicę między faktycznym położeniem (platesolve) a idealnym (czyli jak powinno być) - nie ma absolutnie żadnego wpływu na optykę :-)

 

No ale nie o tym wątek.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2021 o 15:53, _Spirit_ napisał:

Po rozpatrzeniu wszystkich opcji - to jednak będzie pier ;) 

 

Śmiesznie byłoby jakby "diagnoza" @_Spirit_ była prawdziwa.... :) Mój słupek jest 4 x grubszy a setup waży 1/3 tego co ten... ;) Latarnie też są betonowe, a się wyginają nawet na wietrze ... pixele to sa um. Z ciekawości ASA montowałeś na tym samym słupku czy na statywie ? Montaż ASA chyba jest lżejszy ....

Edytowane przez rambro
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, rambro napisał:

 

Śmiesznie byłoby jakby "diagnoza" @_Spirit_ była prawdziwa.... :) Mój słupek jest 4 x grubszy a setup waży 1/3 tego co ten... ;) Latarnie też są betonowe, a się wyginają nawet na wietrze ... pixele to sa um. Z ciekawości ASA montowałeś na tym samym słupku czy na statywie ? Montaż ASA chyba jest lżejszy ....

 

Jeżeli zestaw jest dobrze wyważony, to środek ciężkości zestawu się nie przemieszcza - więc ugięć piera nie będzie.

Mogłyby być jakieś oscylacje od wiatru, ale wtedy okres drgań byłby w okolicach pojedynczych sekund. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.